Trafik sigortaları ile ilgili merakla beklenen tavan fiyat uygulaması 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren torba yasa ile yürürlüğe girdi.
Karayolları Trafik Kanunu gereğince trafiğe çıkan her araç için araç sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan trafik sigortası, hasar durumunda karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları güvence altına alan bir sigortadır. Karayolları Trafik Kanunu hükümlerine göre zorunlu trafik sigortası bulunmayan araçların trafiğe çıkmaları yasaktır. 


Her araç sahibinin zorunlu olarak yaptırması gereken trafik sigortası ile ilgili tavan fiyat uygulaması bir süredir heyecanla beklenirken; 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle torba yasa kapsamında uygulama yürürlüğe girdi. Hazine Müsteşarlığı tarafından çalışmaların tamamlanmasıyla uygulama şekillenmeye başladı. 


Trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasının beklendiği gibi çok düşük fiyatlar getirmeyeceği anlaşılıyor. Yeni uygulama ile bazı basamaklarda vatandaşın mağduriyeti önlenirken bazılarında ise fiyat artışının bile olacağı görülüyor. Hazine Müsteşarlığı tarafından tamamlanarak Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e iletilen çalışmada bir taraftan son 1,5 yıllık süreçte artışa geçerek vatandaşın mağdur olmasına neden olan trafik sigorta primlerinde düzenleme yapılmaya çalışılırken bir taraftan da sigorta şirketlerinin sermaye yeterliliğinin ve ek sermaye koyma zorunluluğunun ortaya çıkmamasının gözetildiği dikkat çekiyor.  


Trafik sigortasında, araçların hasar durumlarına göre 7 basamak uygulanmakta. İlk yıl dördüncü basamaktan sigortalanan araçların sonraki yıllarda kaza yapıp yapmadıklarına göre hangi basamağa doğru ilerleyeceklerini belirleniyor. İlk yıl dördüncü basamaktan sigortalanan bir araç, kaza yapması halinde birinci basamağa, yapmaması durumunda ise yedinci basamağa doğru ilerliyor. Trafik sigortasında sigorta şirketlerinin yedi kademelik uygulama dışında aracın markasına, rengine, sürücünün yaşına ve cinsiyetine hatta evde 13 – 17 yaş aralığında çocuk olup olmadığına bakarak yeni kriterler oluşturuyorlar. Bu kriterler doğrultusunda sigorta primleri de tespit ediliyor. Yeni tavan uygulamasına göre bu kriterler de göz önünde bulundurulduğunda bazı modellerde mevcut primin üzerinde fiyatların söz konusu olması da mümkün hale geliyor.


Trafik sigortasında tavan prim uygulamasının hedefi bakın neymiş..


2015 yılından bu yana ciddi bir yükselişe geçen zorunlu trafik sigortasının fiyatlarının tüm girişimlere rağmen düşürülememesi son iki yıldır önemli tartışmalara konu oluyordu. Sonuçta tavan fiyat uygulamasının hayata geçirilmesi doğrultusunda karar verilmesine neden olan tartışmalar, bugünkü çalışmaların da temelini oluşturdu. Tavan fiyat uygulaması ile ilgili son torba yasa ile yürürlük kararı çıkmış olmasına karşılık, tavan fiyat olarak uygulanacak prim tutarları hakkında hala bir netlik olmadığı görülüyor. Hazine Müsteşarlığı tarafından tamamlanarak Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’e iletilen çalışma, uygulamanın temelini oluşturuyor.


1 Nisan itibariyle yürürlüğe giren yeni sistemde, eski sistemden farklı olarak sigorta şirketlerine her sigorta basamağı için bir tavan fiyat getirilmesi ve sigorta şirketlerinin de belirlenen bu fiyat üzerinde sigorta poliçesi düzenleyememesi öngörülüyor. Bazı kesimlerce trafik sigortası tavan fiyat uygulamasının trafik sigortalarında indirim konusunda çok önemli bir adım olduğu yönünde yorum yapılırken, bazı kesimler ise yeni sistem nedeniyle trafik kazası yapan sürücü ile yapmayan sürücü arasındaki ayrımın ortadan kalkacağı ve haksız bir uygulamanın ortaya çıkacağı yönünde görüş bildiriyorlar. 


Trafik sigortasındaki tavan fiyat uygulaması ile sigortasız araç sayısının azalması hedeflenirken, sigorta şirketleri belirlenen tavan fiyat üzerinde fiyat talep edemeyecekler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.